دسته‌ها
دانلود فیلم

نقد و بررسی Sundance 2021: بازی با کوسه ها

از زمانی که والدینم مرا معرفی نکرده اند ، از کوسه وحشت کرده ام استیون اسپیلبرگها آرواره ها وقتی خیلی خیلی جوان بودم همانطور که پیرتر شدم و به عنوان بخشی از تحصیلات خود در مورد پادشاهی حیوانات بیشتر آموختم ، از این موجودات قدردانی کردم – آنچه که از بازماندگان دوران پیش از تاریخ به دست آورده ام. با این حال ، وقتی به کوسه ها فکر می کنیم ، آنها اغلب به عنوان “ماشین غذا خوردن” ، “هیولا” یا “انسان خوار” توصیف می شوند. آنها هنوز هم به عنوان متجاوز شناخته می شوند ، اسطوره ای که حتی توسط فیلم های مدرن تری مانند این تداوم یافته است دریای آبی عمیق، مگ یا حتی کم عمق ها اما یک زن دهه های گذشته را صرف تلاش برای مبارزه با این باورهای غلط کرده است. اسمش والری تیلور، و او مورد توجه است سالی ایتکنمستند جدید ، بازی با کوسه ها.

به راحتی می توان فهمید که چرا Aitken تیلور را به عنوان سوژه این فیلم انتخاب کرده است. او یک زن جذاب است و در پایان این مستند ، اگر قبلا از او مطلع نبودید ، مطمئناً او را به عنوان یک افسانه خواهید دید. در سن 12 سالگی به دلیل فلج اطفال تا حدی فلج شد ، اما با الهام از ماجراهایی که در کتابهایی مانند جزیره گنج و هاکلبری فین خواند ، تصمیم گرفت دوباره راه برود. او این کار را کرد ، و خیلی کارهای دیگر. بعداً تیلور با یادگیری نحوه نیزه ماهی ، در ورزش مردسالار قهرمان استرالیا شد. از طریق این ورزش بود که او با شوهرش ، که خودش یک قهرمان جهان بود ، ملاقات کرد. اما سرانجام او و رون نیزه های خود را آویزان کردند (والری فقط یک کوسه را کشت که به وضوح پشیمان شد) و آنها را با دوربین معامله کرد. آنها شغل خود را با گرفتن عکس و فیلم از حیات وحش اقیانوس آغاز کردند ، کاری که فقط تعداد کمی از افراد در دهه 1960 و 70 انجام می دادند.

اما فیلم هایی که صورتحساب ها را پرداخت می کردند ، آنهایی بودند که هوای خطرناکی داشتند ، حتی اگر خود والری جذاب و خیره کننده در آن حضور داشته باشد ، بهتر بود. این دو نفر توجه خود را به کوسه ها معطوف کردند و هرگز به عقب نگاه نکردند. اولین باری که والری یک کوسه سفید بزرگ دید ، یادداشت کرد: “مثل قطار باری که از غبار خارج می شود.” اما او هرگز نترسید. در حقیقت والری نترس بود ، یک ماجراجوی بی باک که در نهایت کار بر روی فیلم بود آب آبی ، مرگ سفید در سال 1969 و سپس در مجموعه Spielberg’s آرواره ها در سال 1974

فیلم پیشنهادی  Sputnik - تریلر فیلم ترسناک بیگانه روسی را تماشا کنید

جنبه تأسف بار این فیلم داستانی که به یک پدیده گیشه تبدیل شد این بود که مخاطبان آن را به عنوان واقعیت می دیدند. آرواره ها به ترس جدید در مورد ورود به اقیانوس دامن زد و باعث افزایش علاقه به شکار کوسه هایی شد که اکنون به تعداد زیادی کشتار می شدند. تیلورها فروتن بودند و نمی توانستند خصومت با موجوداتی را که بیشتر عمرشان را با آنها گذرانده اند درک کنند. یونیورسال حتی آنها را به مدار مکالمه فرستاد تا با افسانه های رواج یافته درباره کوسه ها مقابله کند اما نتیجه ای نداشت. آنها در عوض تلاش خود را بر روی حفاظت متمرکز کردند و ثابت کردند کوسه ها “دستگاه های قتل” نیستند که مردم آنها را ساخته اند.

کارگردان سالی ایتکن داستان والری را عمدتاً از طریق فیلم هایی که خود تیلورها در طول این سالها گرفته بودند ، تعریف می کند ، بنابراین فیلم را بیش از گرفتن کارهای جدید در تدوین تبدیل به یک شاهکار می کند. فیلم های آنها از دهه 50 ، 60 و بعد از آن مثبت خیره کننده هستند. با کم شدن جمعیت کوسه ها ، فریم های والری در میان 100+ کوسه سفید سفید امروز هرگز نمی توانند اتفاق بیفتند ، و این فیلم را به عنوان یک اثر تاریخی و یادآوری می کند که چه میزان به اقیانوس های خود آسیب رسانده ایم. بازی با کوسه ها همانطور که باید در عمق این لحظه ها فرو می رود ، اما من نمی توانم کمک کنم اما فکر می کنم در تاریخ شخصی جذاب والری چیزهای دیگری وجود دارد که فقط در زمان اجرای 95 دقیقه ای فیلم نبود.

به ویژه متحرک ، پایان فیلم است ، جایی که Aitken فیلم هایی از گذشته والری تا امروز را در هم می آمیزد. والری در سن 85 سالگی به کمک نیاز دارد تا حالا لباس کت و شلوار خود را فشرده کند ، این نتیجه گذشت زمان است که هم او و هم اقیانوس ها احساس کرده اند. دیگر اقیانوس ، کروکوپی بی پایان ثروتهای گذشته نیست. بیش از ماهیگیری و باله کوسه جمعیت حیواناتی را که والری دوست دارد تهی کرده است. اما آنچه که هرگز از بین نرفته است علاقه و علاقه او به این موجودات ، سرخوشی و نشاطی است که با هر غواصی احساس می کند. این امر وی را وادار به ایجاد تغییرات و پیشرفتهای گسترده در تلاش های حفاظتی کرده است. بازی با کوسه ها فیلمی است که به والری در مأموریت مادام العمر خود کمک می کند تا مردم را در مورد کوسه ها و احترام متقابل آنها بخواهند ، اما در طول مسیر به ما یک زن قابل توجه ، یک پیشگام ، یک افسانه بینش می دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *