دسته‌ها
دانلود فیلم

نقد و بررسی Sundance 2021: فرار کنید

قبل از ساندنس ، اخبار منتشر شده بود فرار کن، مستندی از جوناس پوهر راسموسن، دو مدیر اجرایی معروف را به لیست خود اضافه می کرد ، ریز احمد (سزاوار همه نامزدهای دریافت جایزه برای حضور اخیر وی در صدای فلز) و بازی تاج و تخت، نیکولای کوستر-والداو. آنها بعداً صدای خود را به نسخه انگلیسی زبان فیلم اضافه خواهند کرد و به راحتی می توان فهمید که چرا این مستند ، برنده جایزه بزرگ هیئت داوران سینمای جهان در ساندنس ، آنها را چنان تحت تأثیر قرار داده که بر درگیر شدن آنها تأثیرگذار است. فرار کن یک پروژه جاه طلبانه و قدرتمند است ، ارائه هنری از داستان یک مرد به عنوان پناهنده و تاثیری که سفر او تا به امروز دارد.

کارگردان راسموسن در دبیرستان با موضوع خود ، امین (نام مستعار) آشنا شد. او که 25 سال دوستان خوبی بود ، تصوری از نحوه ورود این مرد به دانمارک نداشت. امین هیچ وقت واقعاً داستان خود را برای کسی نگفت ، تاکنون. همه چیز با این سوال شروع می شود ، “کلمه خانه برای شما چه معنی دارد؟” برای امین ، این به معنای جایی امن است ، جایی که می دانید می توانید بدون نیاز به حرکت در آنجا بمانید. در بیشتر سالهای شکل گیری او ، خانه برای امین و خانواده اش یک رویای دور بود.

امین که اکنون در آستانه شروع کار دکترا در دانشگاه پرینستون و ازدواج با دوست پسرش کاسپر است ، با بازگو کردن جزئیات داستان خود ، برخی از آنها مبهم است ، اما اکثر آنها عمیقا در ذهن او جای گرفته است ، اوضاع سخت و احساسی دارد. این در افغانستان ، 1984 آغاز می شود ، جایی که او با مادر ، برادر و خواهرانش زندگی می کند ، پدرش ناپدید شده است پس از اینکه دولت او را تهدید می دانست. آنها که در کابل زندگی می کنند ، در ابتدا بخشی از ناآرامی های صورت گرفته در بیشتر کشور نیستند ، اما هنگامی که جنگ طالبان و مجاهدین طالبان این شهر را به دست گرفت ، امین و خانواده اش به سختی توانستند از کشور زنده بمانند. مسکو ، روسیه تنها مکانی است که به آنها ویزای توریستی اعطا می کند و پس از انقضا آنها در رحمت پلیس روسیه قرار دارند ، که اگر قادر به پرداخت هزینه نباشند ، هیچ کس خیلی مهربان نیست. قاچاقچیان انسان نیز که سعی در استخدام آنها برای خارج کردن از کشور ندارند ، به سوئد ، جایی که امین یک برادر بزرگتر دارد و سعی در کمک به آنها برای فرار دارد ، نیز وجود ندارد.

فیلم پیشنهادی  نمایش تلویزیونی Alien در مسیر ما قرار دارد

داستان دلخراش امین و خانواده اش درباره وضعیت پناهجویان آنها را در حامل های حمل و نقل قفل شده می بیند که در یك جنگل روسی ، زیر عرشه کشتی غیر دریایی در حال یخ زدن هستند ، در استونی بازداشت می شوند و در نهایت به طرز فجیعی از هم جدا می شوند. عمیق تر کردن این سفر برای امین ، درک اولیه او از همجنسگرایی بودن او است (لحظه هایی از سبک بودن وجود دارد زیرا او یادآوری می کند که با پوستر Bloodsport ژان کلود ون دام بر روی دیوار خود جلب شده است). این چیزی است که در افغانستان جایی برای آن وجود ندارد ، چیزی که باعث شرمساری وی شده و او را از خانواده پنهان می کند. این یک دلیل دیگر است که چرا امین نمی تواند احساس امنیت کند.

با استفاده از انیمیشن برای گفتن داستان امین ، راسموسن می تواند با خیال راحت به موضوع خود اجازه دهد آزادانه و صادقانه صحبت کند. از هویت وی محافظت می شود زیرا به نظر می رسد پناهندگی در حال حاضر بر اساس یک دروغ ضروری است که با گذشت زمان به حقیقت امین تبدیل شده است. اما این انیمیشن هدف دیگری نیز دارد ، به ما این امکان را می دهد که در واقع تاریخچه امین را تجسم کنیم ، چیزی که در غیر این صورت غیرممکن است. انیمیشن شیک و دستی با نقاشی های سیاه و سفید در لحظات ضربه گیر تر امین همراه است که این مصاحبه را به یک داستان جذاب تر تبدیل می کند ، داستانی که به طور کامل به مخاطب اجازه می دهد درد و بی عدالتی روایت او را درک کند.

علاوه بر این ، راسموسن از تصاویر آرشیوی تاریخ افغانستان و روسیه پس از کمونیست در میان انیمیشن های زمینه استفاده می کند. او همچنین با استفاده از Aha’s “Take On Me” (متناسب با سبک انیمیشن طرح ویدئویی مشابه آن) و Ace of Base موسیقی پاپ را برای کمک به ساخت جدول زمانی به ارمغان می آورد. رویکرد چندرسانه ای م effectiveثر است و هرگز از داستان اصلی که کارگردان نهایت همدلی را از آن نشان می دهد ، دور نمی شود. اعتماد ایجاد شده بین راسموسن و امین تنها راهی است که این داستان آشکار می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *