دسته‌ها
دانلود فیلم

نقد و بررسی Sundance 2021: کندو

کندو، نویسنده و کارگردان بلرتا باشولیاولین فیلم سینمایی ساندنس بسیار موفق بود و مسابقه جهانی دراماتیک را بسیار موفق کرد و برنده جایزه تماشاگران ، جایزه بزرگ هیئت داوران و جایزه کارگردانی شد. این یک موفقیت بزرگ است ، به ویژه برای اولین ویژگی ، اما درک اینکه چرا مخاطبان و هیئت منصفه با آنها ارتباط برقرار کرده اند آسان است کندو این داستان بر اساس یک داستان واقعی ، داستانی در مورد غم و اندوه ، استقلال و عقب راندن در برابر پدر سالاری برای کنترل آینده خود بازگو می کند.

Fahrije (یلکا گاشی) مانند بسیاری از زنان در روستای خود کروشا است ، که از اخبار در مورد شوهرش مضطرب است ، اما پس از سالها مفقود شدن او ، به نظر می رسد که او فهمیده است که این خبر احتمالاً فقط بسته می شود. در سال 1999 ، در طول جنگ کوزوو ، نیروهای صربستان وارد شهر شدند و هنگام سوزاندن ساختمان های روستا ، مردان و پسران را از یکدیگر جدا کردند ، بسیاری از آنها کشته شدند ، دیگران نیز ناپدید شدند. از آنجا که مردان گمشده در خانواده هایشان کاملاً مسئول تأمین مالی خانواده هایشان بودند ، یک گروه زنان شروع به تهیه کمک های مالی به نیازمندان کردند. اما این کمک ها در حال خشک شدن است و سازمان زنان اعضای خود را برای گرفتن گواهینامه رانندگی تشویق می کند تا برای کار در خارج از کروشا سفر کند و استقلال کسب کند.

فقط فهریجه دروس رانندگی می گذارد و تنها زنی است که در اتاق آزمون کتبی شرکت می کند. سایر زنان این روستا نگران شایعات ناشایست خود از شهر هستند ، زیرا قرار نیست رانندگی کنند. برخی که هنوز شوهر در خانه دارند ، توسط آنها تهدید می شوند. اما فهریجه از این فرصت استفاده می کند. تنها پولی که برای تولید عسل از کلنی زنبور عسل شوهرش به دست می آورد کم است ، فرزندانش در حال بزرگ شدن هستند و همچنین پدرزنش ، هاخی (کان لاجچی) زندگی در خانه که نیاز به مراقبت دارد. حتی وقتی هاخی از تصمیم خود پوزش می گیرد و به او می گوید: “شما باید جایگاه خود را در خانواده بدانید” ، فاهریه برای کار به شهر پریشتینا می رود. سرانجام او موفق شد تجارت كوچكی درست كند و با تهیه آجوار (چاشنی فلفل قرمز) آن را در یكی از فروشگاه های مواد غذایی شهر بفروشد. همانطور که او با صدا زدن و حتی تهدیدهای جسمی مردان در روستا روبرو می شود ، به آرامی اما مطمئناً زنان در جامعه شروع به کار می کنند ، آنها را قادر می سازند تا به خود متکی باشند و علیه وضع موجود که برای سرکوب آنها کار کرده است ، عقب نشینی می کنند. برای مدت طولانی.

فیلم پیشنهادی  Gotham Knights - بازی ویدیویی جدید Batman Family یک تریلر به دست می آورد

عملکرد یلکا گاشی سرب در این فیلم قاطعیت رواقی دارد. او در اکثر فیلمهای با محدودیت و وقاحت ، حتی در میان نگاههای چشم و مخالفت فهریجه از همشهریانش ، بی پروا است. با این وجود لحظاتی از احساسات وجود دارد که نمای بیرونی سنگ Fahrije را می شکند و Gashi به آنها اجازه می دهد تا با دقت عبور کنند ، فقط کافی است که ما را از این تصمیمات و واکنش هایی که این زن برانگیخته است مطلع کنیم.

برای اولین بار ، باشوللی یک فیلم آرام و بازتابنده ساخته است. در اجرای آن متوسط ​​است اما در پیام کلی آن نه. علیرغم پایانی که باید آن را نشاط آور و امیدوارکننده قلمداد کرد ، احساس کلی این فیلم هنوز احساس ناآرامی و نگرانی از تجربیات فاهرجه و آنچه او احتمالاً هنوز در جامعه ای ساخته و با تکیه بر ارزشهای مردسالار تجربه می کند ، است. کندو یک فیلم غم انگیز است ، حتی می توانم بگویم تیره و تار ، فیلمی که به آرامی ساخته می شود ، اما در یادآوری آزادی هایی که ما آن را مسلم می دانیم جذابیت کمتری ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *