دسته‌ها
دانلود فیلم

نقد و بررسی Sundance 2021: Son of Monarchs

هر ساله در جشنواره فیلم ساندنس ، جایزه آلفرد پی اسلوان به فیلمی اعطا می شود که یا به عنوان مضمون بر روی علم یا فناوری تمرکز دارد یا یک دانشمند ، مهندس یا یک ریاضیدان را به عنوان شخصیت اصلی به تصویر می کشد. برندگان قبلی شامل Chewetel Ejiofor’s هستند پسری که باد را مهار کرد (2019) و مایکل آلمریدا تسلا (2020) جایزه 2021 به این جایزه تعلق گرفت پسر سلطنت ها (هیجو دو مونارکاس)، جدیدترین ویژگی نویسنده-کارگردان الکسیس گامبیس (اتاق پرواز)

مندل (Tenoch Huerta) یک زیست شناس مکزیکی است که در شهر نیویورک مشغول به کار است و از فناوری پیشرفته CRISPR برای ویرایش ژن های کنترل کننده رنگ بال در پروانه ها استفاده می کند. وقتی از عمویش تماس تلفنی مادربزرگ بد است ، به خانه ، در شهری نزدیک جنگل های میچوآکان برمی گردد. این جنگل ها همچنین محلی برای زمستان گذرانی پروانه سلطنت است ، جایی که تعداد به ظاهر نامحدودی از حشرات از درختان آویزان شده و در هوا پرواز می کنند. این مکان جادویی از دوران کودکی مندل است که اکنون با جنگل زدایی و استخراج معادن در آنجا کمتر ساخته شده است.

مندل هنگامی که برای تشییع جنازه مادربزرگش در مکزیک بود ، با خانواده اش ارتباط برقرار می کند ، از جمله برادرش سیمون که کاملاً روشن می کند که او احساسات سختی نسبت به مندل دارد. بازگشت مندل به نیویورک که اکنون مجبور به مقابله با آسیب های گذشته خود شده است ، پیچیده و پر از احساس است که باعث می شود هویت ترکیبی خود را در این دنیای کاملا متفاوت بررسی کند. مندل مانند پروانه هایی که مطالعه می کند ، دچار دگردیسی خود می شود.

الکسیس گامبیس تا حدودی خودش هیبریدی است. بخشی از فیلمسازان و بخشی از زیست شناسان ، وی استادیار دانشگاه نیویورک (NYU) است ، چیزی که مطمئناً در هنگام صحنه پردازی در آزمایشگاه های آنها مفید واقع شده است – حتی برخی از دانشمندان NYU در خود فیلم حضور دارند. این اصالت به وضوح برای کارگردان مهم است ، با عکسهای شکافی از نزدیک و تصاویر میکروسکوپی از بالهای پروانه که در فیلم بسیار دیده می شود. این تولید حتی با یک ضبط کننده صدا که یک زیست شناس مولکولی بود نیز کار می کرد تا صداهای آزمایشگاه مانند دستگاه جوجه کشی یا سانتریفیوژ را به طور دقیق ضبط کند. نتیجه از دیدگاه علمی مانند نگاه درونی به درون این رشته از زیست شناسی تکاملی احساس می شود.

ولی پسر سلطنت ها از نظر علمی فقط رویکرد بالینی ندارد. همچنین از لحاظ فرهنگی در صحنه های خود در مکزیک غوطه ور است و بر دوگانگی احساس درونی مندل از خود تأکید می کند. این موضوع مهاجرت (منعکس شده از مهاجرت باز پروانه بین کانادا ، ایالات متحده و مکزیک) مستقیماً در این فیلم جریان دارد. گامبیس هرگز اجازه نمی دهد که متن وی بیش از حد سیاسی شود ، اما با ذکر یک رئیس جمهور خاص سابق که ایده آل های او در آن قرار دارد ، بدیهی است. دانشمندی که او است ، گامبیس شواهدی را برای نظرات خود ارائه می دهد ، و روشن می سازد که چگونه دیوار مرزی بد تصور شده بر هر موجود زنده ای در مجاورت آن تأثیر می گذارد. فیلم همچنین به طور خلاصه به مباحث اخلاق علمی و تغییر اقلیم می پردازد ، همه این مباحث در کارهای مندل به هم پیوند خورده است ، همانطور که در جو جامعه کنونی ما وجود دارد.

فیلم پیشنهادی  درباره Endlessness - پیش پرده فیلم جدید روی آندرسون را مشاهده کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *